Sušenie byliniek


Bylinky sú krásne voňavé ale považujeme ich najmä za prírodné liečivo.

Zdroj: shutterstock.com

Veľa druhov bylín nám prospieva pri ochoreniach, zdravotných problémoch alebo slúžia v prospech našej psychickej kondície. Medzi základne bylinky, ktoré sú dostupné pre každého patrí mäta, levanduľa, šalvia, tymian, medovka, nechtík. Bylinky môžeme nájsť v prírode, v záhrade alebo dokonca pred domom.

Prečo začať zberať a sušiť bylinky?

Je dobré mať v zásobe aj prírodnú, domácu lekárničku. Nie je to komplikované, stačí sa držať základných pravidiel a vaša prírodná lekárnička je plne funkčná.

Ako správne sušiť nazbierané bylinky?

Zberajte vždy len čerstvé a zdravé byliny. Bylinky nesmú byť ničím napadnuté. Pri zbere bylín si dajte pozor na to, aby ste ich nemiešali. Je potrebné ich triediť podľa druhov už pri samotnom zbere, čo vám ušetrí množstvo času. Najvhodnejší na zber bylín je prútený košík. Vyhnite sa plastovým vrecúškam, taškám. Byliny sa v nich zaparia. Pri zbere dbajte aj na to, aby byliny neboli pokryté rosou.

Liečivé bylinky by sa nemali sušiť na priamom slnku. Medzi najlepší spôsobom, ako vysušiť nazbierané byliny patrí jednoznačne sušenie na táckach alebo podnosoch. Vysušené bylinky skladujte v uzatvorených nádobách na suchom a neslnečnom mieste. Nezabudnite na označenie vysušených bylín. Vysušené a rozdrvené byliny horko ťažko rozlíšite.