Vážne ochorenie - rakovina prsníka


Rakovina prsníka sa v Európe diagnostikuje každé dve minúty. K úmrtiu na rakovinu prsníka dochádza každých šesť minút.

Zdroj: shutterstock.com

Rakovina prsníka postihuje najčastejšie staršie ženy vo veku 50 rokov a viac. Nevylučuje sa však možnosť, že toto ochorenie nie je možné dostať aj v mladšom veku. Karcinóm prsníka postihuje najmä ženy. U mužov je toto ochorenie ojedinelé. Na Slovensku zomrie na rakovinu prsníka každý rok okolo 300 žien.

Ako predísť tomuto zákernému ochoreniu?

Jednoznačne prevencia!

Neexistuje jednoduchšia forma prevencie rakoviny prsníka ako samovyšetrenie. Na samovyšetrenie nemusíte nikam chodiť, jednoducho si ho spravíte doma. Ženy vo veku 50 až 69 rokov majú nárok každé dva roku na mamografické vyšetrenie. Pacientky sú na mamografické vyšetrenie pozývané poisťovňou, avšak, dostaviť sa môžu aj ženy, ktoré majú žiadanku od svojho všeobecného lekára.

Hlavným príznakom rakoviny prsníka nie je len hrčka ale ide aj o zmenu textúry kože, výtok z bradavky, opuch v okolí pŕs, vytiahnutie bradavky dovnútra alebo vyrážka podobná ekzému.

Pomyslenie na túto vážnu chorobu je pre každého z nás nepríjemné. Je potrebné, aby najmä ženy nezabúdali na prevenciu, čím môžu predísť rakovine.

Ak u seba spozorujete nejaký príznak, nepanikárte. Nemusí to znamenať nič vážne. V tomto prípade neodkladne navštívte svojho lekára.