5 základných pravidiel ako správne vycvičiť psa


Pri výcviku psov treba mať na pamäti určité pravidlá, bez ktorých psa nevycvičíte.

Zdroj: shutterstock.com

Ide o tieto pravidlá:

1. psa nikdy nestrašte, netrestajte ho

Pri výcviku sa buduje puto majiteľa a psa. Je fascinujúce, keď prídete na to, ako so psom komunikovať tak, aby vám rozumel. Malo by predovšetkým ísť  pozitívnu skúsenosť, aby si ju zapamätal. Ak začnete na psa kričať, ubližovať mu, dôvera nikdy z jeho strany k vám nepríde.

2. pri výcviku buďte dôslední

Dôslednosť patrí medzi najdôležitejšie pravidlo pri výcviku vášho miláčika. Vďaka dôslednosti pes vie, čo bude od vás nasledovať. Pri výcviku si zvoľte tréningovú metódu, ktorej sa budete držať. Vytýčte si základné pravidlá. Pravidlá, ktoré ste si stanovili nikdy neporušujte. Váš pes by mohol byť potom neistý.

 3. buďte trpezliví

Napredovanie vo výcviku bude pri každom psovi nepravidelné. Niekedy váš pes nový pokyn pochopí hneď, inokedy mu to potrvá dlhšie a budete to s ním trénovať častejšie.

4. krátky tréning je niekedy viac

Pes by mal vždy vnímať výcvik ako hru. Snažte sa o to, aby sa pes na výcviku nikdy nenudil. Akonáhle vás pes prestane vnímať, začne robiť všetko ostatné, ukončite lekciu. Každý tréning ukončite v pozitívnej nálade. Váš pes to ocení a bude motivovaný na ďalší tréning.

 5. zabávajte sa spolu s vašim psom

Váš pes rýchlejšie pochopí, čo od neho chcete ak bude medzi vami zábava. Zábava pri tréningu by nemala byť iba bonus, malo by ísť o samozrejmosť. Psy sú citlivé na náladu a emócie ľudí.

Prajeme vám veľa šťastia pri výcviku vášho miláčika.