Tak malé, ale predsa pre život dôležité


Nezabíjajme ich. Vytvárajme im vhodné prostredie.

Zdroj: shutterstock.com

V súčasnej dobe častokrát počúvame o tom, aké sú pre naše bytie včely dôležité. Včela má v prírode nezastupiteľnú úlohu. Tento malý, drobný hmyz patrí medzi najhodnotnejšieho a najvýznamnejšieho živočíšneho druha. Práca včely priamo úmerne ovplyvňuje život celého ľudstva. Svojou prácou sa včela podieľa na potrave pre človeka.

 

Čo by bolo, keby tu už včely neboli?

Včely radíme medzi najefektívnejších opeľovačov. Bez včiel by v Európe počas krátkej doby pravdepodobne vyhynulo až 25 000 druhov rastlín. Došlo by tiež k poklesu biodiverzity, k narušeniu ekosystému a k narušeniu potravinového reťazca. Množstvo úrody ovocia a zeleniny by mohlo klesnúť až o 90%. Včely neovplyvňujú len rastliny, ovplyvňujú aj živočíchy. Množstvo zvierat, vtákov sa živý plodmi, rastlinami.

 

Ako včelám pomáhať?

 

Práca usilovných včiel je pre život a fungovanie ľudstva nenahraditeľná. Včelám sa dá pomáhať v akomkoľvek ročnom období. Včelám môžete pomôcť tak, že im pripravíte doma hotel pre hmyz, budete podporovať lokálnych predajcov, včelárov. Ale hlavne, nezabíjajte ich. Myslite vždy na to, aké sú pre nás ľudí užitočné. Včelám tiež pomôže, keď budete vysádzať ovocné stromy, ktoré môžu opeľovať. Vytvoríte im tak mimoriadne vhodné prostredie. Včely však milujú aj orgován, muškáty, levanduľu alebo aj taký rozmarín či tymián.

 

Vedeli ste napríklad, že včela za svoj včelí život spracuje len jednu dvanástinu lyžičky medu. Na výrobu 1 kg medu musia včely nalietať až 160 tisíc kilometrov.