Vieme ako na vyrážky v podpazuší


Zbavte sa nepríjemných vyrážok, ktoré môžu byť hnisavé a bolestivé.

Zdroj: shutterstock.com

Obdobie horúcich mesiacov nášmu telu dáva zabrať. Naša pokožka produkuje extrémne množstvo potu a na najkritickejších miestach – ako napr. v podpazuší – môžu vznikať červené vyrážky, ktoré jednak vyzerajú nevábne a sú bolestivé a hnisavé. Tento problém môžu mať aj ľudia, ktorí sa dosť potia aj mimo letnej sezóny a práve preto sme pripravili niekoľko rád ako pomôcť vášmu telu.

Vyrážky v podpazuší môže spôsobiť viacero faktorov. Najčastejšie je pokožka podráždená z holenia alebo nadmerného potenia, či nosenia umelých a tesných textílií. Veľmi často sa ale na vzniku vyrážok podieľajú aj rôzne infekcie, nedostatočná hygiena alebo alergická reakcia na dezodoranty. Vyrážky môžu nielen bolieť, svrbieť alebo páliť, dokonca môžu spôsobovať nadmerné potenie a nepríjemný zápach. Okrem iných príčin veľmi často vzniká z úplne bežnej a takmer každodennej činnosti, akou je holenie. Pri holení sa objavujú rezné ranky, ktoré predstavujú miesto ľahkého vzniku zápalu.  Ak sa porežete, miesto poriadne dezinfikujte. Dávajte si pozor aj na výber vhodných antiperspirantov. Vyhýbajte sa tým, ktoré obsahujú alumíniové soli. Tieto zložky na pokožke vytvárajú povlak proti poteniu, no tým ju zároveň aj upchávajú. 

Nanesenie antiperspirantu po holení je skutočné riziko, ak to však bez neho u vás nejde, počkajte aspoň pár hodín. Medzitým nechajte podpazušie zotaviť a upokojiť. Pri ošetrení najprv hladké podpazušie opláchnite vodou a následne pretrite pleťovou vodou, olivovým alebo kokosovým olejom či neparfumovaným krémom bez alkoholu. 

Pomôže aj domáci lekár

Kamenec draselný  je minerál, ktorý nezabraňuje poteniu a je účinný v potláčaní rastu baktérií, zodpovedných za váš telesný zápach a drobné vyrážky - potničky. Často ho nájdete v podobe kameňa a je veľmi lacný.

Kyselina citrónová v citrónovej šťave tiež zabíja baktérie vo vašom podpazuší. Vezmite si plátok citróna a potrite ním vaše podpazušie pre príjemný prirodzený dezodorant. Len si dajte pozor, aby ste nepoužili citrón hneď po holení.

Jedlá sóda -  zamiešajte pol  čajovej lyžičky jedlej sódy s troškou vody - ale nerozpúšťajte ju - a natrite do podpazušia. Ak chcete, môžete pre suchší  pocit tiež poprášiť vaše podpazušie trochou jedlej sódy a kukuričného škrobu.

Studené obklady -  najjednoduchší spôsob, ako upokojiť pálenie a svrbenie pokožky, je použiť studené obklady. Nepoužívajte ľad, aby ste pokožku nepodráždili ešte viac.

Lieh alebo silná domáca pálenka – alkohol upokojuje, čistí a zabraňuje vzniku vyrážok od potu. Túto kúru môžete vyskúšať s obyčajným lekárskym liehom. Nalejte ho v malom množstve do rozprašovača a pridajte pre jemnú vôľu trochu mätového či levanduľového oleja.

Bambucké maslo -  má antioxidačné, antimikrobiálne a upokojujúce účinky na pokožku. Pomôže pokožku zvláčniť, hydratovať a postupne stiahne začervenanie. Stačí, aby ste si podpazušie umyli vlažnou vodou a bambucké maslo jemne rozotreli do suchej pokožky.

Kokosový olej - vyživí pokožku a hydratuje ju, pričom stiahne začervenanie. Pri podráždenej pokožke ho vždy aplikujte na noc. Aplikujte iba na čisté podpazušie, umyté vo vlažnej vode.

Aloe vera – jej chladivý gél sa dokáže postarať o nepríjemné vyrážky a iné kožné problémy. Nechajte ho pôsobiť v podpazuší aspoň pol hodinu denne a potom ho zmyte. Pokiaľ nemáte citlivú pokožku, môžete do gélu primiešať aj štipku kurkumy.