Je biely jazyk príznakom ochorenia?


Obvykle povlak na jazyku znamená baktérie, môže tomu ale byť inak.

Zdroj: shutterstock.com

Povlak na jazyku je úplne bežná každodenná záležitosť. Mnohí si pod tým predstavujú kadečo, ale vo väčšine prípadov sa jedná len o odumreté jazykové bunky, ktoré sa vytvoria pri dlhšom nejedení alebo nepití. Takýto povlak sa odstráni veľmi jednoducho – stačí sa len najesť. Existujú aj škrabky na tieto bunky a pravidelným čistením jazyka môžeme predísť následným ťažkostiam.

Nie vždy je to ale tak jednoduché ako v tomto prípade. Najskôr biely, neskôr malinovočervený jazyk je klasickým príznakom detskej choroby šarlach. Spúšťačom tejto nesmierne nákazlivej infekcie sú streptokoky. Postihuje najčastejšie deti vo veku 6 až 12 rokov, ale nakaziť sa môžu aj dospelí. Obzvlášť veľký pozor by si mali dávať ženy v tehotenstve, keďže táto choroba môže ovplyvniť vývoj dieťatka.

Iným prípadom jazykového povlaku môže byť aj kvasinková infekcia. Tá sa dá pomerne jednoducho odstrániť, ale na jej liečbu treba antimykotiká, keďže sa môže rozšíriť ďalej do tela. Ak má niekto pocit pálivého jazyka, má zrejme nedostatok železa. Pozor, takýto pocit môže byť aj jedným z príznakov anémie. Problémy so zaneseným jazykom zvyknú mať najmä fajčiari. U nich sa ale jedná o neodstrániteľné biele fľaky, ktoré ak sú zanedbané, môžu viesť až k rakovine. Povlak na jazyku je teda úplne bežná záležitosť, ale musíme si dávať pozor na sprievodné javy. Ak sme si všimli krvácanie alebo máme na jazyku nepríjemné pocity štípania alebo pálenia, lekárska pomoc je nevyhnutná.