Opustila nás herecká legenda


Vo veku 79 rokov od nás odišiel slávny herec Peter Fonda.

Zdroj: independent.co.uk

Peter Henry Fonda sa narodil v roku 1940 v New Yorku. Jeho otec Henry Fonda bol takisto slávny herec, rovnako ako jeho staršia sestra Jane (narodená 1937). Už odmalička mal umelecké sklony, aj preto sa rozhodol pre štúdium herectva na univerzite v Omahe, štát Nebraska. Tam totiž študoval aj jeho otec.

Po svojom návrate do New Yorku sa začal naplno venovať herectvu a umeniu, pričom začínal v divadlách na Broadway a v televíznych seriáloch. Tešil sa veľkej obľube medzi divákmi aj medzi svojimi umeleckými kolegami, najmä kapela The Beatles patrila k jeho blízkym priateľom. V roku 1969 nastal najväčší zlom jeho kariéry – film Easy Rider. Fonda ho produkoval, režíroval ho Dennis Hopper a obidvaja si v ňom zahrali hlavné úlohy – dvoch voľnomyšlienkárskych motorkárov, ktorí jazdia naprieč Amerikou. Výsledkom boli dve nominácie na cenu Oscara a zápis do filmovej histórie.

Po obrovskom úspechu filmu Easy Rider mal Fonda svoju kariéru zabezpečenú, najbližších 30 rokov nemal núdzu o filmové role. Medzi jeho najznámejšie filmy patrí Uleeovo zlato, Útek z L.A. alebo Dirty Mary a Crazy Larry. Ostal aktívny aj do vysokého veku, no bohužiaľ pred pár dňami obehla svet smutná správa. Vo veku 79 rokov podľahol rakovine pľúc. Na herecké nebo pribudla ďalšia hviezda.