Tip na výlet – Unikátny kamenný vodopád na juhu Slovenska


Spravte si nenáročnú prechádzku k tomuto netradičnému skalnému útvaru.

Zdroj: shutterstock.com

Pred 4 miliónmi rokov sa geologickým pôsobením postupne vytvorila – už dnes chránená – Šomoška v Cerovej vrchovine, ktorej súčasťou je skvostný kamenný vodopád. Bol odhalený v 14. storočí pri výstavbe hradu a ťažbe bazaltu. Jeho nezvyčajný tvar láka turistov z celej Európy. Je približne deväť metrov vysoký, vytvorený z čadiča a kameňa a pripomína stekajúcu lávu. Láva je príčinou jeho vzniku. Postupne pri rozlievaní chladla a vytvárala šesťboké stĺpčeky, ktoré pripomínajú vodopád.

Okrem vodopádu tu nájdete aj tzv. kamenné more, ktorého plocha je asi 100×40 metrov a vytvárajú ho práve päť a šesťboké hranoly z bazaltu. Toto pole posiate kameňmi vzniklo zvetrávaním skalných výstupov bazaltu na hradnom vrchu. Tento rozpad má na svedomí hlavne mrznúca voda, ktorá opätovne zväčšovala pukliny medzi skalami a spôsobila ich rozpad. Tie sa hromadili a na miernejšom svahu nižšie vytvorili kamenné more. Musíme vás však upozorniť, že v teplejších mesiacoch sa tu zvyknú vyhrievať hady, takže buďte opatrnejší.

Trasa

Cesta ku kamennému vodopádu je nenáročná a zaberie vám približne hodinku a pol, aj to v prípade, že zvolíte hromadnú dopravu a vystúpite z vlaku. Autom to trvá ale podstatne menej – cca trištvrte hodinu.

Z vlaku vystúpite v obci Šiatorská Bukovina. Odtiaľto vedie zelená turistická značka, ktorá vás po asfaltovej ceste bude viezť až k parkovisku.  Tu by ste zaparkovali, keby ste išli vlastným autom. Prejdete po lávke cez potok, sledujúc zelenú značku a zamierite do lesa. Obídete umelo vytvorené jazierka a pomaličky začnete stúpať. Čoskoro sa na pravej strane objaví veľké množstvo popadaných kameňov – to je kamenné more. Ak urobíte ešte pár krokov značenou trasou, pred vami sa bude čnieť kamenný vodopád.