Máte alergiu na mačky? Vedci majú pre vás riešenie problému


Už sa nemusíte báť vašich malých špicouchých chlpáčikov.

Zdroj: shutterstock.com

Existuje mnoho prípadov, kedy sa majitelia museli vzdať svojich mačacích miláčikov kvôli alergii. Vedci ale objavili novú vakcínu, ktorá vyrieši tento problém. Paradoxne táto vakcína nie je určená pre nás, ale pre mačky. V skutočnosti sú totiž ľudia alergickí na proteín typu Fel-dl, ktorý sa nachádza v kožušine zvieraťa. A keď sa dostane k vášmu imunitnému systému, tak ten si myslí, že je napadnutý, a preto uvoľňuje histamín. Výsledkom uvoľnenia histamínu je svrbenie či kýchanie, čiže typické prejavy alergie.

Vyše polovica detí trpiaca astmou je postihnutá aj alergiou na mačky, a práve z tohto dôvodu sa ich ľudia zvyknú zbavovať. Vedci dlhé roky neúnavne pracovali na vakcíne proti alergii, no ich snaha sa vyplatila. Štúdia uviedla, že vakcína významne znížila množstvo produkovaného proteínu Fel-dl. U 54 testovaných mačiek v Univerzitnej nemocnici v Zürichu vo Švajčiarsku bolo vidieť zvýšenie obranných buniek potrebných na zničenie proteínu.

Z liečby by mohli profitovať ľudia aj zvieratá. U alergických majiteľov mačiek by sa znížili riziko vzniku chronických chorôb, ako je astma. Ich mačky by tak mohli zostať doma a nemuseli by pre ne hľadať útulok,” povedal jeden z vedcov, ktorí sa podieľal na vytvorení vakcíny. Túto vakcínu by dozaista prijal nejeden alergik, a tak zostava dúfať, že naozaj bude čoskoro dostupná pre každého, kto ju potrebuje.