Máme pre vás pár tipov pre sušenie byliniek


Nemusia byť čerstvo odtrhnuté, aby pre nás mali úžitok.

Zdroj: shutterstock.com

Už od nepamäti sú bylinky pre nás liekom pre mnohé naše ťažkosti, či už fyzické alebo duševné. Takéto liečivé rastliny rastú všade naokolo a nie je žiadnou vedou ich nájsť, možno ich nájdete rovno pred vašim domom. Pozbierať ich a vysušiť sa určite oplatí, predsa len je to zadarmo a nedá to veľkú námahu. Máme pre vás pár tipov, ako na to.

Zbierať by ste mali len čerstvé bylinky, ktoré neboli napadnuté škodcami ako sú slimáky. Najvhodnejší čas na zbieranie je neskoré predpoludnie alebo poludnie, kedy na nich nie je rosa. Takisto by ste sa mali vyhnúť zbieraniu v daždi alebo v hmle. Na zbieranie použite prútený košík, v žiadnom prípade nie plastové sáčky, keďže v nich sa bylinky sparia. Triedením byliniek pri zbere si ušetríte kopec práce doma pri sušení.

Pri sušení treba rozlíšiť následné použitie rastliniek. Ak sú určené na kuchynské použitie, kľudne môžu ísť aj do mrazničky, kde si uchovajú chuť a budú pripravené na ďalšie použitie. Ak ste ale nazbierali bylinky kvôli ich liečivým účinkom, mrazničke by ste sa mali vyhnúť, treba ich dôkladne usušiť. Nemali by byť sušené blízko sporáka, krbu, na slnku alebo v prievane. Najlepšie miesto na sušenie je suchá povala alebo vetraná pivnica. Vhodný spôsob sušenia je rozloženie byliniek na veľkú tácku, kde sa rozložia v tenkej vrstve a následne prekryjú gázou kvôli prachu. Bylinky sa musia úplne usušiť, no mali by zostať zelené. Ak zhnednú, znamená to, že sa im dostalo veľa tepla. Stratili tým na chuti, ako aj na liečivých účinkoch. Na skladovanie byliniek sú najvhodnejšie poháre z tmavého skla alebo dózy z bieleho plechu. Bylinky sú v nich chránené pred svetlom aj vlhkom.