Poradíme vám ako sa starať o šperky


Máme pre vás pár tipov, ako im udržať lesk a krásu.

Zdroj: shutterstock.com

Krásny lesklý šperk nám urobí radosť nielen v deň, kedy ho dostaneme alebo si ho kúpime, ale aj zakaždým, keď ho uvidíme. Aby si stále uchoval svoju krásu, treba sa oň pravidelne starať. To, že šperk je z drahého kovu a zdobia ho drahokamy totiž neznamená, že je nezničiteľný. My si teraz povieme, čo taká starostlivosť o šperky obnáša.

Strieborné klenoty má doma azda každý z nás a mnoho ľudí vie, čo nosenie striebra obnáša. Bežným javom je oxidácia a zafarbovanie pri styku so spotenou pokožkou. Rozhodne by ste ich teda mali odkladať pri športovaní alebo upratovaní. Ak im chcete vrátiť lesk, preleštite ich handričkou alebo ich dajte do teplej vody s troškou saponátu. Vyhnite sa čisteniu striebra zubnou pastou, môže mu to uškodiť. Pre dôkladné vyčistenie klenotov ich radšej zverte odborníkom.

Šperky zo zlata sú v tomto ohľade vhodnejšie, keďže sú menej náchylné na styk s pokožkou a takisto sú vhodné pre alergikov, to ale neznamená že nepotrebujú starostlivosť. Platia naň podobné triky ako pri striebre (handrička, teplý kúpeľ so saponátom), ale musíte si dávať pozor jeho mäkkosť. Pri necitlivom zaobchádzaní sa totiž môže deformovať. Mnohé šperky sú zdobené aj drahými kameňmi, ktoré bývajú paradoxne ešte náchylnejšie na poškodenie. Mali by sa vyhnúť styku s olejmi, tukmi, kozmetikou a aj inými drahými kameňmi. Rovnako im môže uškodiť aj náhla zmena teploty.