Námesačnosť je jav častejší, než si myslíme


Môže sa prejavovať rôzne, od rozprávania až po chodenie.

Zdroj: shutterstock.com

Určite sa vám už niekedy stalo, že ste zo sna rozprávali alebo len tak sebou mrvili na posteli bez toho, aby ste si niečo z toho pamätali a upozornil vás na to váš partner až ráno. Mnohým ľuďom to príde úplne normálne a ani sa nad tým nepozastavujú, ale málokomu napadne, že sa jedná o istú formu námesačnosti.

Námesačnosť naozaj existuje a môže sa prejavovať rôznymi spôsobmi. Niekto rozpráva zo sna, niekto možno lomcuje posteľou alebo si dokonca vybehne na nočný špacír. Námesační sme s vysokou pravdepodobnosťou najmä v prvej fáze spánku, kedy už síce nie sme pri vedomí, ale ostatné časti nášho mozgu môžu stále ovládať naše telo. To môže znieť znepokojujúco, ale väčšinou sa jedná len o neškodné drobnosti. Námesačnosť úzko súvisí s našimi snami a môže spôsobovať nočné mory, preto zvykneme zo sna rozprávať alebo kričať.

Ak si teda niekedy nájdete ráno vybielenú chladničku aj keď bývate doma sami, aj toto môže byť jedna z možností. Môže sa ale stať, že sa z námesačnosti stane pretrvávajúci problém, ktorý je schopný narušiť celú vašu životosprávu. Vtedy je vhodné vyhľadať lekársku pomoc. V prvom rade je ale dobrý nápad vyradiť kofeínové nápoje a namiesto večernej hostiny si dopriať iba niečo ľahšieho. Opakom námesačnosti je spánková paralýza, kedy sa naše vedomie prebudí skorej ako naše telo, tým pádom s ním chvíľu nevieme pohnúť. Tento jav býva spojený aj s halucináciami, preto sa ho mnoho ľudí obáva. Riešením môže byť takisto úprava jedálnička pred spaním a samozrejme poradenstvo s odborníkom.