Prečo majú muži iné zapínanie gombíkov ako ženy?


Existujú rôzne štúdie a názory, prečo je to tak.

Zdroj: shutterstock.com

Asi ste si už niekedy všimli, že vieme rozlíšiť pánske a dámske košele či nohavice podľa toho, či sa zapínajú vpravo alebo vľavo. Je to pre nás celkom bežný prvok, ktorý nám pomáha pri orientácii v odevoch a rozlíšime takto azda všetky druhy daného oblečenia. Čo bolo ale na úplnom počiatku toho, že sa oblečenie začalo takto rozlišovať?

Presnú odpoveď na túto otázku nikto nepozná. Existujú však podrobné štúdie a názory historikov, expertov na umenie a aj antropológov. Už od počiatkov módy ako takej si ženy potrpeli na svoj výzor. Chceli lákať nielen očami alebo výzorom, ale aj svojim ošatením, preto sú zložitejšie strihy najmä ženskou doménou. Najkrajšie strihy boli určené šľachte, bohatým mešťanom a podnikavcom, pričom práve táto časť obyvateľstva si mohla dovoliť drahé spony a gombíky a zároveň aj ošatiť svoje služobníctvo. Honosné šaty, ktoré mali ukázať aj trend použitia gombíkov, mali gombíky našité na ľavej strane košieľ, blúzok a kabátov. Zapínalo ich totiž služobníctvo a pre nich bolo pohodlnejšie uchopiť gombík do pravej ruky. Pravá ruka bola dominantná počas celého služobníctva (servírovanie, otváranie dverí, pomáhanie do koča atď.), preto dáva zmysel jej použitie aj pri zapínaní gombíkov.

Na druhú stranu muži používali služobníctvo iba pri obliekaní ťažkých odevov a brnení, inak sa obliekali sami. Z toho dôvodu je pre nich pohodlnejšie mať gombík na pravej strane, aby si ho vedeli sami dobre uchopiť. Dôležitým dôvodom umiestnenia gombíkov sú aj uniformy, ktoré musia vyhovovať taseniu zbraní. Museli mať teda taký strih, aby neprekážali pri tasení napríklad meču.