Zaľahnuté uši nie sú ničím príjemným


Máme pre vás pár domácich rád ako sa zbaviť zaľahnutia v ušiach.

Zdroj: shutterstock.com

Stačilo, aby ste vyšli do vyššej nadmorskej výšky, alebo ste sa čerstvo osprchovali a vaše uši ostali zaľahnuté. Zaľahnutie v uchu môže mať veľa príčin, ale primárne ide o dôsledok nevyrovnaných tlakov medzi dutinou stredného ucha a okolím. Iné príčiny už môžu byť závažnejšie a znamenajú napríklad nahromadenie ušného mazu alebo dokonca v relatívne malom počte prípadov sa jedná o sprievodný jav nejakého zdravotného problému či priamo choroby. 

  1. Obyčajná žuvačkačasto dokáže zázraky a slabo zaľahnuté ucho dokáže uvoľniť. Pokiaľ ju nemáme po ruke, snažme sa niekoľko minút žuť (pohybovať čeľusťami zo strany na stranu a hore a dole) naprázdno.
  2. Prehĺtanie- dá sa robiť naprázdno, ale tiež si možno vypomôcť nejakým nápojom.
  3. Pomôže vám aj skákaniena jednej nohe s hlavou naklonenou problematickou stranou smerom nadol.
  4. Môžeme tiež zohriať trošku oleja(zvyčajne sa odporúča panenský olivový) a kvapnúť niekoľko kvapiek do ucha.
  5. S upchatým uchom môže pomôcť tiež teplá para. Ak máme sprchovací kút, tak ho starostlivo uzavrieme, osprchujeme sa čo najteplejšou vodou a potom ešte vydržíme desať až pätnásť minút ako v saune.
  6. Na noc si na ucho či na okraj zvukovodu priložíme plátok cibule alebo cesnaku, upevníme ho a zabalíme hlavu do šatky. Do rána by sa situácia mala zlepšiť.
  7. V mnohých prípadoch pomáha aj peroxid vodíka. Ľahneme si na zdravé ucho a do toho problémového nakvapkáme trochu peroxidu. Necháme päť až desať minút účinkovať. Po uplynutí tejto doby je potrebné ucho opatrne vytrepať a vypláchneme ho tiež teplou vodou.zau

 

Musíme vás však upozorniť, že „babské recepty“ na zaľahnuté ucho skúšajte len v prípade ak vás trápi len krátku dobu a nie je bolestivé.