Prečo v manželstve nosíme obrúčku?


Pre každého je to samozrejmosť, no mnohí ani nevedia prečo.

Zdroj: shutterstock.com

Už dlhé roky je tradíciou, že si mladomanželia pri obrade nasadia obrúčky na znak večnej lásky a vernosti. Málokto sa ale zamyslí, ako táto tradícia vôbec vznikla. Už v starovekom Ríme zvykli manželky nosiť obrúčky, aby dali najavo, že už jednému mužovi patria. Táto zvyklosť je ale údajne ešte staršia, siaha až do starovekého Egypta. Prečo teda nosíme obrúčky a práve na “prstenníku“?

Od dávnych čias staroveku sa verilo, že štvrtým, teda predposledným prstom prechádza žila Vena Amoris – žila lásky. Hoci bolo toto tvrdenie neskôr vyvrátené, vtedy ľudia verili, že táto žila vedie až priamo do srdca a tým symbolicky prepája srdcia obidvoch partnerov. Aj pre toto dodnes berú ženy obrúčku na jednom z prstov ako samozrejmosť. Obvykle sa dáva na ľavú ruku, ale záleží od samotného človeka, kde mu je pohodlnejšie ju mať.

Štvrtý prst sa ale na túto funkciu hodí aj z čisto funkčných dôvodov. Je totiž druhý najnepoužívanejší hneď za malíčkom a ak je obrúčka priveľká, najlepšie ju vie zachytiť. Takisto je na ňom prsteň najlepšie chránený voči poškodeniu. Samozrejme, umiestnenie prsteňa na malíček by znamenalo úsporu materiálu, ale práve preto by nemal pre nás takú cenu. Už odmalička poznáme, že prstenník je na prstene a tak by to malo aj ostať.