Koloidné striebro – ničiteľ baktérií


Okrem okrasy slúži aj ako dezinfekcia.

Zdroj: briliantove-sperky.sk

Koloidné striebro je v dnešnej dobe veľmi preferovaným prostriedkom dezinfekcie. Jeho anti-bakteriálne účinky poznali už starí Gréci a Rimania.  Používali strieborné nádoby, v ktorých uchovávali vodu a iné tekutiny, aby dlhšie vydržali čerstvé. Podľa Herodotových spisov bolo striebro používané dávno pred našim letopočtom.  Rimania uchovávali víno v strieborných urnách, aby zabránili jeho znehodnoteniu.

Až začiatkom 19. storočia učenci znovu objavili to, čo bolo známe už tisícročia - že striebro je silný bojovník proti mikróbom. Začali sa vyvíjať zlúčeniny striebra a striebro sa stalo široko užívaným liečivom. Lekári používali strieborné nite na zošívanie rán po chirurgických zákrokoch.

Koloidné striebro ničí len bezkyslíkaté mikroorganizmy, teda tie ktoré ku svojmu životu nepotrebujú kyslík. Mikročastice striebra preniknú do nepriateľských vírusov, baktérií a plesní a začnú rozkladať ich enzýmy, bez ktorých nemôžu byť. K ich likvidácii dochádza počas niekoľkých minút.

Možnosti jeho použitia sú širokospektrálne. Pomáha pri liečbe akné, vaginálnych problémoch (vyginálne výplachy), nádche (kašeľ, bolesti v krku) a bolesti zubov. Ďalej je možné ho použiť na pásový opar, bradavice, popáleniny alebo po bodnutí hmyzom. 

Pri vonkajšej aplikácii koloidného striebra boli pozorované minimum vedľajších účinkov.  Aj napriek tomu treba dávať pozor, hlavne u osôb s predispozíciou k rôznym alergiám.  Preto je dobré prvú aplikáciu vyskúšať na menšom kúsku pokožky a počkať asi hodinu, či sa neprejaví nejaká alergická reakcia.