Tieto geografické názvy sú nočnou morou pre tých, ktorí nemajú radi dlhé slová


Mnohé z nich pravdepodobne ani nevyslovíte na prvý krát bezchybne. Záhadou zostáva len, čo motivovalo niekoho dať týmto miestam tak ukrutne dlhé názvy.

Zdroj: shutterstock.com

Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg je jazero v Massachusetts v Amerike. Význam tohto 45-písmenového názvu z jazyka Nipmuck hovorí o „rybárskej oblasti pri hraniciach“.

Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakit je víťazom v rebríčku najdlhších geografických názvov. Týchto 85 písmen pomenúva kopec na Novom Zélande. Názov pochádza z jazyka pôvodných obyvateľov a v preklade znamená „Vrchol, kde Tamatea, muž s veľkými kolenami, ktorý sa šplhal po horách, scestovaný hltač zeme, hral svojej milovanej na nosovú flautu.“

Aj v Európe máme svojho víťaza. Je ním obec vo Walese, Llanfair­pwllgwyngyll­gogery­chwyrn­drobwll­llan­tysilio­gogo­goch. Preklad tohto názvu znie „Kostol Svätej Márie v kotline bielej liesky blízko speneného víru kostola Svätého Tysília s červenou jaskyňou“.

Z opačného súdka tu ale máme dedinku v Nórsku, ktorá vznikla z osady rybárov a pomenovanie dostala až v roku 1960. Turistov sem láka jej jednoduchý názov – Å.