Mávate vyrážky na jazyku? Môžu mať rôzne príčiny.


Z „ohovárania“ určite nevznikajú.

Zdroj: shutterstock.com

Naše telo nám podáva rôzne signály, ktoré by sme nemali ignorovať. Prejavujú sa na rôznych, aj neobvyklých, častiach tela. Určite ste sa stretli s tým, že vás prekvapili nepríjemné bolestivé vyrážky na jazyku. K tomuto nezvyčajnému javu vznikla povera, že tieto hrčky vznikajú pri ohováraní nejakej osoby, my vás však vyvedieme z omylu.

Lekári sa zhodli, že tento problém môže byť spôsobený vírusovými ochoreniami, oslabením imunity, potravín s vysokým obsahom kyselín a potravinových alergií. Najčastejšie však vznikajú vyrážky z korenistých jedál, alebo sú dôsledkom narušenia imunity. Treba podotknúť, že fajčiari alebo ľudia, ktorí majú v obľube žuvanie tabaku tiež môžu doplatiť na tieto nepríjemnosti. Vtedy by sme mali podniknúť dezinfekciu vo forme oplachu slanou vodou alebo čistenia zubov po každom jedle.

Príčiny vytvorenia hrbolčekov ale môžu byť aj horšie. Môžu byť spojené s tzv. sjogrenovým syndrómom, teda autoimunitnou poruchou, ktorú sprevádzajú suché oči, suché ústa a zápal jazyka. Už spomínaná hygiena ústnej dutiny dokáže zamedziť rozmnoženiu choroboplodných baktérií.