Zaspávanie pri zapnutom televízore môže byť škodlivé


Vedecké štúdie zistili, že to škodí zdraviu.

Zdroj: shutterstock.com

Každý z nás už niekedy zaspal pred televízorom. Veľakrát sa nám už stalo, že sme prišli domov z práce, pustili si televízne noviny a už sa nám oči zatvárali, alebo v lenivé nedeľné popoludnie pozeráme sté opakovanie starej detektívky a o pár minút je počuť už len jemné chrapčanie. Napriek tomu, že sa väčšine z nás pred televíziou dobre zaspáva, vedci nám radia, aby sme to nerobili. Prečo?

Viaceré štúdie zistili, že spánok pred zapnutým televízorom môže spôsobovať depresie a mnohí výskumníci dávajú dôraz na to, že je to veľmi škodlivé pre naše zdravie. Ľudské telo je totižto prispôsobené na spánok v tme, čo pri zapnutej obrazovke, či už televíznej alebo počítačovej, nie je skrátka možné. Receptory v našej sietnici rozpoznajú svetlo ako popud na zobudenie a bráni vylúčeniu látky zvanej melatonín, ktorá nám privodzuje spánok.

Pri zapnutej televízii teda nevieme upadnúť do hlbokého spánku kvôli narušeniu telesných funkcií. Následkom toho môže byť ospalosť, úzkosť alebo zlú náladu na ďalší deň. Veľa moderných televízií má funkciu automatického vypínania práve pre takéto prípady, preto ak ju máte a zvyknete pred ňou zaspávať, je dobrý nápad túto funkciu zapnúť. Iste, najzdravší je spánok v posteli bez akejkoľvek elektroniky, ale ak máte radi driemanie pred televízorom, táto funkcia je na nezaplatenie.