Prečo nás pri behu pichá v boku?


Nepríjemný bodavý pocit nám vie pokaziť celú radosť z pohybu.

Zdroj: shutterstock.com

Každý z nás to určite pozná. Či už sa nám to stane pri športovej aktivite, menšom prebehnutí cez cestu alebo pri ponáhľaní sa na autobus, pichanie v boku je nepríjemným a nežiaducim javom, ktorý by sme najradšej vyškrtli z nášho života. Možno nejedného prekvapí, že čo tento pocit naozaj spôsobuje. A nie, nič v boku naozaj vpichnuté nemáme.

Na našu bránicu sú totižto “zavesené“ viaceré orgány ako pečeň, slezina, žalúdok a črevá, pričom môžu vážiť až niekoľko kilogramov. Pri bežeckom pohybe sa neustále pohybujú a tým zaťažujú bránicu. Sústavný pohyb orgánov spojený s plytším dýchaním a nestrávenou potravou v žalúdku nám môžu vyvolať kŕč, ktorého dôsledkom je pichanie v boku.

Ako sa mu teda vyhnúť? Dôležité je nejesť aspoň tú hodinku alebo dve pred tréningom, aby sme nemali zaťažený žalúdok. Pred tréningom sa musíme dôkladne rozcvičiť a rozdýchať. Počas behu je dôležité dýchať zhlboka, nie iba tak naľahko. Súvislý beh by sme mali začať zvoľna, a až potom keď sa trochu rozohrejeme, vtedy môžeme pridať tempo. Ak nás už v boku pichá, nejedná sa o koniec sveta. Skúste nachvíľu zastaviť a vydýchať sa, prípadne pokračujte pomalou chôdzou. Ak chcete v behu pokračovať napriek pichaniu, skúste upraviť rytmus dýchania alebo jemne zatlačte boľavé miesto dozadu. Hlavne netreba panikáriť, po pár tréningoch táto nepríjemnosť z vášho života zmizne.