Najkrajší vlakový kamenný most na Slovensku


Chmarošský viadukt pripomína scény z Harryho Pottera.

Zdroj: ephoto.sk

V srdci našej nádhernej krajiny sa nachádza dedinka s názvom Telgárt. Je obľúbeným turistickým miestom v lete aj v zime práve, kvôli rozmanitým atrakciám a prírodným krásam, ktoré tento kraj ponúka. V zime sem mnohí cestujú kvôli lyžiarskym strediskám, a v lete zasa tí čo obľubujú túry po hrebeňoch hôr. My vám ukážeme jeden z najkrajších kamenných mostov na Slovensku, ktorý sa nachádza práve tu v Telgárte.

Chramošský viadukt bol postavený v 30. rokoch minulého storočia, je tvorený deviatimi oblúkmi a so svojou výškou 18 metrov viditeľne pretína Gregorovu dolinu. Jeho celková dĺžka je 113,6 metra a je historicky prvou členenou oblúkovou konštrukciou zo železobetónu v Československu.

Ako sa sem dostať?

Tento kamenný objekt je veľmi dobre viditeľný, takže je nemožné si ho nevšimnúť. Nachádza sa pár metrov za obcou Telgárt. Leží niekde na pomyselnej križovatke miest Brezno, Poprad a Rožňava. Ak sa z obce Telgárt vyberiete smerom na Vernár, po ľavej ruke ho určite uvidíte.

Odporúčame vám, aby ste odparkovali auto niekde popri ceste a išli sa pozrieť na most bližšie. Stáť pod mostovou konštrukciou a pozerať sa smerom nahor stojí skutočne za to. Pohľad na majestátne piliere vzbudzuje v človeku veľký rešpekt.