Stáva sa vám, že vaše čerstvo vypratá bielizeň má nepríjemnú zatuchnutú vôňu?


Máme pre vás pár rád, ako tomu predísť.

Zdroj: shutterstock.com

Automatická práčka je nevyhnutnou súčasťou každej domácnosti. Veľakrát sa ale stalo, že vybratá bielizeň zatuchnuto smrdela, ako keby sme ju v bubne zabudli celý deň a pri budúcom praní nepomohla ani voňavá aviváž. Čím to môže byť spôsobené? Mnohých prekvapí, že vo väčšine prípadov si za to môžeme sami.

Totižto mnohí z nás sa snažia prať čo najšetrnejšie a najúspornejšie na nízku teplotu a úsporu vody. Tým sa ale práčka poriadne nevypláchne a ostanú v nej nečistoty ako sú chlpy, nite, vlasy alebo prach. Vďaka vlhkému prostrediu začnú hniť takmer okamžite a raz-dva máme smradľavú práčku. Pranie na nízkych teplotách dokonca nerozpustí zachytené tuky a mastnoty, pričom sa tie uvoľnia nárazovo.

Aby sme sa toho zbavili alebo tomu predišli, prvým správnym krokom bude pravidelná kontrola a výmena filtra. Pokiaľ sa dá, skúste vyčistiť aj všetky nečistoty okolo neho. Dobrý nápad je raz za 2 až 3 týždne pustiť práčku na 90 stupňov a dlhý prací program, predsa to nikoho nezruinuje. Ak problémy pretrvávajú, najvhodnejšie bude použiť prírodné prípravky, ako napríklad ocot alebo sódu bikarbónu. Stojí za zmienku, že drahé prípravky pre odstránenie nečistôt z práčky skončili horšie v porovnaní s prírodnými prípravkami. Teda použitím overených metód starých mám nielen ušetríme, ale budú aj efektívnejšie.