Prečo psy robia “psie oči“?


Len málokto im vie odolať.

Zdroj: shutterstock.com

Už dlhé stáročia patria psy k našim obľúbeným domácim maznáčikom. Mnohé domácnosti si nevedia predstaviť život bez psa a niektorí majitelia sa v nich vyslovene vyžívajú. Určite ale každý z nás zažil, že psík narobil neplechu a snažil sa nás svojimi očami zhypnotizovať. Tieto tzv. psie oči sú pre väčšinu z nás veľmi efektívny spôsob odzbrojenia. Prečo ich psy robia?

Britskí vedci z Portsmouthu zistili, že pes má viac tvárového svalstva ako vlk. Takisto psy vedia rozpoznať rôzne gestá, s čím má väčšina ostatných zvierat problém. Vďaka tomu má človek pocit, že mu pes naozaj rozumie a vybudoval si k nemu blízky vzťah. Priateľstvo človeka a psa trvá už od pradávna, keď nám pomáhali pri love a zaobstaraní potravy, a trvá dodnes. Nemalú zásluhu zo spomínaných dôvodov prikladáme práve psím očiam.

Psie oči ale môžu znamenať niečo úplne iné, ako si myslíme. Pes totižto pozná sedem základných emócií, podobne ako väčšina zvierat. Sú to strach, hnev, telesnú túžbu, materinský cit, pocit osamelosti, hravosť a radosť. Pes nevie cítiť hanbu, žiarlivosť, nenávisť alebo pocit viny. Teda keď na nás robí svoje očká, v skutočnosti len prejavuje strach pred prichádzajúcim trestom. Pamätajte teda na to, keď nabudúce urobí neplechu.