Prečo stišujeme hudbu pri parkovaní?


Náš mozog nezvládne vykonávať viac vecí naraz.

Zdroj: shutterstock.com

Parkovanie patrí medzi súčasti nášho každodenného života. Mnohým z nás dralo nervy pri autoškole a dodnes si častokrát nie sme úplne istí, či sa do toho miesta trafíme. Určite ste sa stretli aj s tým, že keď sa snažíte vtrepať auto do tej tesnej škáry, znížite na rádiu hlasitosť alebo ho úplne vypnete. Prečo to robíme?

Vysvetlenie sa môže zdať komplikované, ale dáva zmysel celkom jasne. Náš mozog je tvorený dvoma lalokmi – predný a tylový, pričom obidva z nich majú na starosti niečo iné. Hudba nám do organizmu uvoľňuje látky ako serotonín alebo dopamín, ktoré nás uvoľňujú a tým nám znemožňujú sústrediť sa. Takisto nám mozog neumožňuje robiť viac zložitých vecí naraz. Ak sedíme doma pred telkou a vychutnávame si pritom večeru, zvládame to ako malinu, keďže sa jedná o jednoduchšie úlohy. Parkovanie patrí jednoznačne medzi tie ťažšie úlohy, preto vyžaduje plné sústredenie a to nám počúvanie hudby neumožní.

Povedzme si ale niečo aj o šoférovaní. Určite ste si aj vy niekedy všimli, že šoférujete bez toho, aby ste si to vôbec uvedomovali. Znamená to, že ste získali dostatok skúseností na to, aby ste nemuseli používať predný lalok. Ten sa aktivuje, keď mozog spozoruje nebezpečnú situáciu a snaží sa zistiť najlepšiu možnú reakciu. Naše ľudské telo nás nikdy neprestane prekvapovať, že? Ak si teda aj vy pri parkovaní stišujete hudbu, nejedná sa o nič neobvyklé, skôr je to znak zdravej mysle.