Počas búrky je nám najlepšie doma, stále si ale treba dávať pozor


Šanca na trafenie bleskom je malá, no stále existuje.

Zdroj: shutterstock.com

Pre niektorých fascinujúca, pre iných desivá. Búrka môže mať viacero podôb a patrí k neodmysliteľným súčastiam horúceho leta. Mnohí si myslíme, že počas búrky nám bude najlepšie doma, kde sme v bezpečí. Je tomu ale naozaj tak? Niektoré veci z nášho bežného života pre nás môžu znamenať hrozbu, aj keď o tom nevieme.

V prvom rade by sme sa mali vyhnúť použitiu elektrických spotrebičov. Ak náhodou práve telefonujete cez pevnú linku, radšej si rozhovor nechajte na lepšie počasie. Takisto je dobrý nápad odpojiť notebook z nabíjačky, keďže sa pri zasiahnutí bleskom môže poškodiť. Voda je tiež elektrický vodič, preto nie je vhodné počas búrky umývať riady alebo sa sprchovať. Šanca na trafenie bleskom je malá, ale stojí to za ten risk? Tie riady predsa nikam neutečú.

V dome sa teda môžeme cítiť bezpečne. Čo ak sme sa ale ocitli vonku a musíme sa rýchlo schovať? V žiadnom prípade nesmieme ísť pod strom, keďže sú obvykle najvyššími objektami v okolí a priťahujú blesky ako magnet. Z tohto dôvodu nie je dobrý nápad ani stáť na otvorenom priestranstve. Mimo zmoknutia sa totižto staneme najvyššími objektami my a risk zasiahnutia je obrovský. Pokiaľ možno, utekajte sa skryť do najbližšej budovy alebo do auta. Napriek tomu, že auto je vyrobené z kovu, pred búrkou v ňom budeme v bezpečí. Takže ak sa náhodou ocitnete v búrke, treba zachovať chladnú hlavu a nenechať sa vyviesť z miery.