Ako sa dá úspešne motivovať k športu tak, aby nám to aj vydržalo


Je to ľahšie povedať ako vykonať. No dá sa to. A zvládnete to aj vy.

Zdroj: shutterstock.com

Sem-tam každého z nás chytí slabá chvíľka, kedy si povieme, že ideme so sebou niečo robiť. Motivovaní, niekedy až premotivovaní sa púšťame do boja. Prvá bitka je ale vždy najťažšia a tá nás dokáže veľmi jednoducho aj demotivovať a jednoducho si povieme, že to nie je nič pre nás. Tento stav je ťažké prekonať, avšak za pomoci psychologických trikov sa každému môže podariť zvíťaziť nad svojou lenivosťou.

Prvou dôležitou zásadou je pripomínať si svoju pôvodnú motiváciu. Chcete schudnúť kvôli letu? Neprestávajte. Chceli by ste mať lepšiu kondičku? Na gauči ju nezískate. Chceli by ste väčšie svaly? Bez potu a námahy to nepôjde. Pripomínajte si, prečo ste chceli začať a nepúšťajte sa toho.

Nebuďte v tom sami. Ak ste spoločenský typ, zapojte do aktivít partnerov, priateľov, kolegov, rodinu, skrátka kohokoľvek. Minimálne vo dvojici sa vám budú prekážky zvládať ľahšie, zafunguje aj súťaživosť.

Neberte to ako povinnosť. Šport a pohyb by vás mal baviť a mali by ste mať z neho radosť. Ak sa vám oči krížia už len pri pohľade na činky, nájdite si takú činnosť, pri ktorej sa budete cítiť dobre. Skúsiť môžete rôzne tance, beh, skákanie, yogu,...

Nezúfajte, ak sa výsledky nedostavia ihneď. Každý zázrak niečo trvá. Majte radosť z toho, že ste sa premohli a že sa k svojmu vytúženému cieľu blížite. Lepšie bude, ak si naplánujete viac menších cieľov, ako jeden veľký. Väčšie ciele sa zdajú byť neprekonateľné, no po splnení menších budete šťastní a svoje pokroky tak budete vedieť lepšie zhodnotiť.