Naštartujte svoju eko domácnosť


Ak aj vy patríte k tým, ktorí sa zaujímajú o ekologický spôsob života, určite sa vám nasledujúce rady budú hodiť.

Zdroj: shutterstock.com

Vyberajte si úsporné spotrebiče a zariadenia

Samozrejme to neznamená, že teraz musíte vymeniť spotrebiče v celom dome. Pri kúpe nových ale uprednostňujte tie s lepšou energetickou triedou. Investícia sa vám neskôr vráti na nižších účtoch.

Práčka a umývačka riadu

Obidve šetria čas, námahu, ale aj peniaze. Je však zbytočné zapínať ich naprázdno. Preto sa vždy snažte, aby ste každý prací či umývací cyklus využili naplno.

Odpad

Veľkú službu prírode urobíte, ak budete svoj odpad doma triediť. Už len tým, že nebudete vyhadzovať papier a plasty do zmiešaného odpadu môžete zachrániť tisícky stromov ročne.

Potraviny

Veľkým problémom je plytvanie potravinami. Pri nákupe urobíte najlepšie, ak sa budete striktne držať nákupného zoznamu a nebudete kupovať potraviny s krátkou dobou trvanlivosti, o ktorých nie ste presvedčení, že sa u vás doma spotrebujú. Často diskutovaným problémom sú aj nákupné tašky – zadovážte si preto zopár látkových či pevných nákupných tašiek, ktoré budete nosiť všade so sebou a nebudete tak nútení si kupovať neustále tie plastové.

Upratovanie

Mnoho čistiacich prostriedkov má v sebe zbytočné množstvo chemikálii, ktoré škodia nielen životnému prostrediu, ale často aj nám samotným. Vyberajte si preto radšej tie ekologické, alebo skúste pomoc priamo z prírody – napríklad taká citrónová šťava si hravo poradí s vodným kameňom v kúpeľni.