Zubný kameň – ako sa s ním popasovať?


Určite ste sa stretli už s tým, že vás lekár poslal na drahú dentálnu hygienu, kvôli rozšírenému zubnému kameňu. My máme pre vás rady, ako po domácky eliminovať jeho vznik.

Zdroj: shutterstock.com

Zubná starostlivosť je veľmi dôležitá, práve kvôli minimalizácii baktérií, ktoré prostredníctvom potravy vytvárajú povlak. Na zuboch, ďasnách a v medzizubných priestoroch sa počas celého dňa zachytávajú zvyšky potravy. Ak ich poriadne neodstránime, vznikne na nich zubný kameň.

Jeho vznik

Vzniká na vnútornej časti zubov, ktoré sú ťažko prístupné a môže mať žltú, hnedú, alebo čiernu farbu. Okrem zubu sa dokáže zachytiť aj pod ďasnom a tým ich oslabovať a narušovať ich väzby so zubami. Najčastejšou príčinou je nedôsledné čistenie zubov, ale aj rôzne typy liekov a zloženie slín.

Ako sa ho zbaviť

Samozrejmosťou je dôkladné a časté čistenie zubov a vyplachovanie ústnej dutiny. My však máme zopár domácich rád, ako napomôcť našim zubom a ochrániť ich pred zubným kameňom.

  • Jedlá sóda – Naneste ju na kefku a rozotrite medzi zubami. Dôkladne vypláchnite. Tento proces opakujte len raz týždenne.

 

  • Sezamové semiačka – Fungujú ako prírodný peeling na zuby.

 

  • Klinčekový alebo rozmarínový olej – Rozmiešajte ich s vodou a vyplachujte. Na konci vypláchnite čistou vodou.

 

  • Aloe vera s glycerínom - Zmiešajte gél z aloe vera s glycerínom v rovnakom pomere, pridajte niekoľko kvapiek citrónovej šťavy alebo štipku jedlej sódy. Opakujte raz týždenne.

 

  • Pomarančová šupka – Obsahuje mnoho prospešných enzýmov pre zubnú sklovinu. Prežúvajte ju niekoľko minút.