Ventilátor – prvá pomoc v horúčavách. Pozor na oči a pokožku.


Jeden z mála spôsobov ako sa schladiť v tomto teple, je pustiť si ventilátor. Okrem schladenia môže priniesť aj problémy, ak ho nesprávne používame.

Zdroj: shutterstock.com

K horúcim letným dňom neodmysliteľne patrí ventilátor. Je našou záchranou, ktorá fúka chladnejší vzduch a my môžeme aspoň na chvíľku zabudnúť na teplo. Nie je však taký neškodný, ako sa zdá byť.

Mnohí odborníci tvrdia, že prúd vzduchu by nemali byť nasmerovaný priamo na človeka. Sústavný prievan môže vyvolávať bolesť hrdla, zápal očných spojiviek, alebo seknutie v rôznych častiach tela. Nesprávne nasmerovanie ventilátora spôsobuje vysušovanie kože, očí a môže viesť dokonca až k zápalu nosných dutín.

Ventilátor aj klíma menia teplotu v miestnosti a náš organizmus sa tak prispôsobuje len na tú jednu, v ktorej pretrváva. Príliš nízka teplota môže zapríčiniť teplotný šok, prípadne vyvolať  rôzne dýchacie problémy, nachladnutie, angínové bolesti v krku, pocit upchatého nosa, bolesti dutín, bolesť hlavy, astmu a bolesti chrbtice.

Rady nad zlato

  1. Prestávky sú základom. Najlepšie je mať pustený ventilátor na otáčanie. Raz za 20 minút ho úplne vypnite.
  2. Meňte jeho umiestnenie. Po 1 až 2 hodinách ho dajte do inej časti miestnosti, aby vám neochladzoval len jednu stranu tela. Predídete seknutiu.
  3. Pred spustením ho vyčistite. Je dôležité, aby ste ho oprášili pred prvým používaním, nakoľko prach môže spôsobovať dýchacie ťažkosti. Pri stálom používaní je najlepšie, aby ste ho aspoň raz za týždeň umyli saponátom.
  4. Vyhnite sa teplotnému šoku. Najvhodnejšou cestou, ako sa aklimatizovať pri prechode z vychladenej miestnosti do teplého vonkajšieho prostredia, je chvíľu zotrvať v neklimatizovanom priestore, napríklad na chodbe. Šok zmiernite aj pitím nechladenej vody.