Najvhodnejšie nápoje v aktuálnych horúčavách


Nie je nápoj ako nápoj. Energetickým drinkom sa radšej vyhnite.

Zdroj: shutterstock.com

V posledných dňoch dostáva náš organizmus riadne zabrať. Vysoké teploty, silné slnečné lúče a minimálna vlhkosť zapríčiňujú hrozby pre naše zdravie. Najväčšími sú dehydratácia, úpal a úžeh. Preto je pre nás dôležitý pravidelný pitný režim, ktorý by sme naozaj nemali zanedbávať. Niektorí z nás siahnu po prvej tekutine, ktorá príde pod ruku. Tento postoj však nie je správny.

Úplne by sme sa mali vyhýbať sladeným či energetickým nápojom a ovocným nektárom. Práve dôsledkom pravidelnej konzumácie energetických nápojov môže byť nespavosť, búšenie srdca, prípadne zvýšenie krvného tlaku. Sladené nápoje obsahujú veľké množstvo cukru, čo zvyšuje pocit smädu a navyše prijímame zbytočne veľké množstvo energie.

K najvhodnejším nápojom patrí obyčajná pitná voda, balené minerálne vody, zelené a ovocné čaje a nesladené prírodné šťavy. Ak chcete zvýšiť svoj príjem tekutín prostredníctvom potravy, určite si vyberte zeleninu a ovocie, ako napríklad paradajky, uhorky, melóny, jahody a citrusy. Pri obede nevynechajte ani polievku.

Ak nedokážete odolať káve a čiernemu čaju, určite by ste mali zvýšiť príjem tekutín. Tieto nápoje obsahujú kofeín, ktorý má močopudné účinky. Musíte teda pamätať na to, že ak si dáte kávu, mali by ste k nej vypiť raz také množstvo tekutín.

Bylinné čaje sú tiež veľmi vhodnou voľbou. Treba však dbať na obmieňanie zmesí bylín, ktoré by pri dlhodobom užívaní mohli skôr uškodiť, ako pomôcť.

Podobne je to aj s minerálnymi vodami. Treba ich striedať a hlavne konzumovať stredne mineralizované prírodné vody.