Zázvor nám môže byť nápomocný, ale aj škodlivý


Povedzme si niečo o jeho účinkoch.

Zdroj: shutterstock.com

Táto rastlinka k nám prišla až z ďalekej Ázie, kde ju pestovali už pred 3000 rokmi a dodnes tam patrí medzi najpoužívanejšie koreniny. U nás zázvor používame najmä pre jeho liečivé účinky, napríklad si uvaríme zázvorový čaj alebo niektorí ho dokonca jedia surový. Nie každému ale môže pomôcť. Prečo je to tak?

Pre jeho silné účinky by sa mu mali vyhnúť hlavne deti do troch rokov a tehotné ženy, menšia výnimka platí pre práškový zázvorový čaj. Nie je tajomstvom, že zázvor zlepšuje krvný obeh. Mnohým ľudom to určite pomáha, ale ak niekto trpí hemofíliou alebo žlčovými kameňmi, mal by sa mu vyhnúť oblúkom. Tiež je známa pravda, že zázvor nám pomáha bojovať s cholesterolom a do istej miery nám aj pomôže schudnúť, hoci len okrajovo.

Napriek jeho mínusom ľudia nedajú na zázvor dopustiť. Zázvorový čaj je najvernejší pomocník pri chorobe, taktiež nám zázvor pomôže pri nevoľnosti (napríklad v aute) a nesmie chýbať u vyznávačov exotickej kuchyne. Jeho prenikavá štipľavá chuť nám pomôže vytráviť a dopraje nášmu telu detoxikáciu, no netreba to s ním preháňať. Lekári odporúčajú maximálnu dávku 4 gramy denne. Takže priatelia, zázvor môže byť dobrý pomocník, ale všetko s mierou.