Najčistejšia voda na kúpanie v Európe


Ktoré vodné plochy sa oplatí navštíviť ?

Zdroj: shutterstock.com

Minulý rok sa rozhodla Európska agentúra pre životné prostredie, že otestuje vodu riek, jazier a morí v jednotlivých krajinách Európy. Kvalitu vody testovali v roku 2018 na vyše 22.000 plážach, riekach a jazerách v celej Európe, teda v 28 členských krajinách EÚ, ale aj v nečlenských štátoch ako Švajčiarsko a Albánsko.

Najvyššia kvalita vody, konkrétne až na 99% miestach určených na kúpanie, bola zaznamenaná na Cypre. Nasleduje ho Luxembursko, Malta, Rakúsko a Grécko, pričom všetky menované krajiny dosiahli čistotu vody na 95% meraných miestach. Viac ako tri štvrtiny štátov EÚ dosiahlo priaznivé hodnotenie, čo znamená nárast oproti roku 2017. Do veľkej miery sa o to postaralo vylepšenie čistenia odpadových vôd a väčší dôraz na manipuláciu s odpadom.

Slovensko na tom bohužiaľ tak dobre nie je, vzhľadom k tomu že dobrá kvalita vody určenej na kúpanie sa namerala iba na 59% miestach. Naši susedia sú na tom podstatne lepšie, Česko dosiahlo 81%, Maďarsko 70% a Poľsko 66%. Hlavnou príčinou nízkej kvality vody je poľnohospodárska činnosť, pri ktorej sa do vôd dostávajú splašky a výlučky hospodárskych zvierat. Takáto voda môže mať nepriaznivý účinok aj pre naše zdravie - môže spôsobiť problémy s trávením, hnačku a podobne. Netreba teda riskovať a pokiaľ môžete, radšej sa okúpte na mieste, ktoré dobre poznáte.