Časový tunel do roku 1985: Objavenie trosiek Titanicu


Vrak majestátnej lode sa našiel 500 kilometrov od kanadského pobrežia

Zdroj: shutterstock.com

Každý z nás určite počul o zaoceánskom parníku RMS Titanic, ktorý bol svojho času jednou z najväčších lodí na svete a svojim pasažierom sľuboval cestu z Británie do New Yorku plnú luxusu, zábavy a bezpečia. Bohužiaľ, tieto sľuby ostali nenaplnené, najmä ten posledný. Pri svojej prvej plavbe 14. apríla 1912 narazil na mohutný ľadovec a po mučivých 150 minútach sa potopil, pričom si so sebou vzal viac ako dve tretiny cestujúcich.

Novinky o katastrofe sa šírili bleskovou rýchlosťou. Po príčine nehody sa viedlo pátranie, rovnako ako po samotnom vraku. Mnohí sa o to pokúšali, ale prvý, kto naozaj uspel, bol tím Robert Ballarda. 1. septembra roku 1985 sa po dvojmesačnom pátraní podarilo zachytiť trosky parníka na kamere nepilotovanej ponorky. Ľudia boli dovtedy toho názoru, že Titanic po potopení ostal celistvý. Zábery z kamier ale potvrdili, že vrak sa vplyvom tlaku vody rozdelil na viac častí a dodnes sa vplyvom mikroorganizmov a korózie rozpadáva.

Udalosti z dňa potopenia Titanicu ostanú ľuďom navždy v pamäti, najmä vďaka viacerým filmovým adaptáciám, pričom prvá vznikla už niekoľko mesiacov po katastrofe. Nám ostáva len dúfať, že podobná udalosť sa už nikdy nestane.