Migréna môže byť zákernejšia ako si myslíme


Čo ju spôsobuje? Ako ju vieme utlmiť?

Zdroj: shutterstock.com

Nervozita, nedostatok spánku, problémy so sústredením – to môžu byť príčiny aj dôsledky migrény. Nikomu sa zatiaľ nepodarilo zistiť, čo nám ju naozaj spôsobuje. Napriek tomu ju ale neradno ignorovať, lebo môže mať závažnejšie dôsledky ako je len bolesť hlavy. Nie je neobvyklé, že ľudia pri migréne majú zhoršený zrak, rečové výpadky alebo neschopnosť hýbať časťou tváre. V horších prípadoch sa ale môže vyskytnúť kóma, v extrémnych dokonca až smrť.

Ako sa jej teda zbaviť? To sa bohužiaľ úplne nedá, keďže nikto nepozná jej presnú príčinu a tým ani najúčinnejší liek. Takmer s istotou ale môžeme povedať, že odpočinok vám určite neuškodí. Doktori odporúčajú aj lieky na potlačenie bolesti, rovnako ako aj úpravu stravy v prípade opakujúcich sa problémov. Vedeli ste, že napríklad cibuľa alebo čokoláda vám môžu migrénu potlačiť, ale aj privodiť? Takže ak ste plánovali na večeru nejakú silne korenenú dobrotu a chceli ju zavŕšiť pohárom vínka a čokoládou, buďte radšej opatrní.

Ako sme spomenuli, táto zdanlivo neškodná, ak len trochu otravná nepríjemnosť vám môže nielen pokaziť náladu, ale aj celkové zdravie. Netreba teda nad ňou len mávnuť rukou so slovami ‘‘veď ono to o chvíľu prejde‘‘. Takže priatelia, trošku zmiernite tempo, viacej odpočívajte, doprajte si pohár vody a opatrne s kuchynskými výstrelkami, môže vám to totiž zachrániť život.