Vadí vám hlasné prežúvanie? Máte túto fóbiu.


Každému z nás vadia určité zlozvyky, ktoré nás vedia vytočiť do nepríčetnosti.

Zdroj: shutterstock.com

Sedíte v kine a vedľa vás si niekto donesie balík čipsov, alebo chrumiek. Vy sa odsudzujúco pozeráte na toho človeka veriac, že ho svojim pohľadom vyženiete zo sály. Už dopredu viete, ako mu bude jedlo škrípať medzi zubami a vy sa nebudete vedieť sústrediť na film.

Táto fóbia sa nazýva misofónia a predstavuje stav, kedy človeka pohltí obrovský nával hnevu a zúrivosti, práve v dôsledku určitého zvuku. Ľudia, ktorí trpia touto úzkosťou sú citliví na špecifické zvuky, ktoré zvyknú vyvolávať vizuálne spúšťače.

Bolo vedecky dokázané, že ľudia trpiaci misofóniou majú už vybudované kontrolné mechanizmy, aby to zvládli. Patrí medzi ne odchod z miestnosti, slúchadlá s hudbou a podobne. Táto porucha má negatívny vplyv na ich pracovný aj súkromný život.

Niektorí psychológovia sa domnievajú, že neschopnosť ignorovať špecifické druhy zvukov je znakom výnimočnej tvorivosti a nadpriemernej inteligencie. Dokazovať to majú významné osobnosti, ktoré tiež boli precitlivené na rôzne zvuky, ako napr. Charles Darwin.