Jedlá voda


Nový projekt umožní konzumáciu vody v tuhom stave.

Zdroj: shutterstock.com

Situácia s plastami je vo svete neúnosná. Znečisťujú naše oceány, ohrozujú vodné živočíchy a ich celkový rozpad je veľmi dlhý na to, aby sa v prírode prirodzene rozložili. Traja veľmi múdry výskumníci Rodrigo Garcia Gonzalez, Pierre Guillaume a Couch Paslier, z londýnskeho laboratória Skipping Rocks Lab vynašli transparentné gule naplnené konzumovateľnou vodou.

Tento projekt sa inak volá aj OOHO a jeho cieľom je využiť vlastnosti a formu plastovej fľaše, ktorá by mala najmenší vplyv na životné prostredie. Na začiatku sa voda zmrazí do guľovitého tvaru. Z morských rias sa vyrobí priehľadná membrána, ktorá bude po roztopení vody slúžiť ako obal. Prepichnutím membrány môžete vodu konzumovať. Doba rozkladu tohto eko obalu je cca 4-6 týždňov. Ďalšou výhodou je nízka cena za vyprodukovanie membrány – 2 centy.

Vo svete existuje viac ako 700 druhov morských živočíchov, ktorým hrozí vyhynutie z dôsledku množstva odpadu, ktorý skončí v moriach. Ročne sa na výrobu plastových fliaš komerčných značiek spotrebuje približne 17 miliónov barelov ropy, z toho je 20% recyklovateľných. Preto by sme mali zvážiť či si chceme náš jediný domov zachovať, alebo vyhubiť samých seba.