Holanďania sú výnimoční aj v netradičnom športe


Rôzne krajiny sveta majú svoje netradičné športy. Poďme sa pozrieť do Holandska, kde sa ako šport považuje skok cez vodný kanál.

Zdroj: shutterstock.com

V Holandsku sa každoročne konajú súťaže športu, ktorý sa nazýva Fierljeppen, jedná sa o jeden z najstarších a najextrémnejších športov na svete. Holanďania v tomto športe súťažia od roku 1771, kedy ho prvý krát zaviedol majiteľ jedného z tamojších hostincov z provincie Frisia. Keďže Holandsko je veľmi rovinatá a vodnatá krajina, majitelia polí sa často museli pasovať s mnohými kanálmi, ktoré rozdeľovali ich pozemky, preto používali dlhé tyče, ktoré im pomáhali prekonávať vodné toky.

Hlavným cieľom športu je šprint po móle a následný rýchly šplh po dlhej tyči. Ten kto sa vyšplhá najvyššie, má najväčšiu šancu, že doskočí až na druhý breh kanálu.

Počas rokov sa z prekonávania vodných tokov stala športová disciplína, o ktorú majú obyvatelia veľký záujem. V rôznych provinciách vznikajú ligy a najväčšou udalosťou sú majstrovstvá Holandska. Národné tituly môžu získať ľudia rôznej vekovej kategórie od 16 rokov.