Naša Poľana – dávny vulkanický netvor


Pred miliónmi rokov by ste ju nespoznali. Aktívna sopka, ktorá robila riadnu šarapatu.

Zdroj: shutterstock.com

Náš malý „Vezuv“ sa rozprestiera na stredom Slovensku pri meste Detva. Je to najvyšší vrch Slovenského stredohoria. Poľana už dávno nie je aktívna, ale ešte stále o nej môžeme hovoriť ako o sopke, a to dokonca ako o jednej z najväčších v Európe a najväčšej v Západných Karpatoch – s výškou 1458 m n. m.

Tento sopečný masív sa delí na Vysokú Poľanu, Kyslinky a Detvianske predhorie. Poľana bola v dávnejších dobách omnoho mohutnejšia a vyššia, ale zvetrávaním a geologickou činnosťou pomaly nadobudla dnešnú podobu. Pôvodná výška bola okolo 2500 m n. m. Jej kráter bol na mieste, kde sa teraz nachádza osada Kyslinky. Z geologického hľadiska je dnešná Poľana zvyškom mohutnej vrstvenej sopky. Jej posledný výbuch nastal pred cca 13 miliónmi rokov.

Dnes je obľúbenou turistickou destináciou, práve kvôli krásnemu okoliu a sopečnému tvaru. Okolie sopky vyformovali prúdy lávy, ktoré postupom času stuhli a vytvorili životodarnú pôdu a prírodu, ktorá je domovom ojedinelého a vzácneho rastlinstva a živočíšstva. Najtypickejšie sú pre tento kraj medvede, rysy, vlky a vysoká zver. Teritóriá tu majú a chránené živočíchy ako Orol skalný a Tetrov hlucháň.

Na území našej niekdajšej aktívnej sopky je od roku 1981 vyhlásená Chránená krajinná oblasť, ktorá bola zaradená do medzinárodného dedičstva UNESCO.