Pivo a jeho účinky


Pivo nie je len kulinárskym zážitkom, ale aj pozitívnym prínosom pre náš organizmus.

Zdroj: shutterstock.com

Pivo je veľmi starým a obľúbeným nápojom už po celé generácie. Jeho história siaha až do dávnej Mezopotámie, kedy sa prvý krát objavil v Sumerskej kultúre. Táto staroveká civilizácia ho pripravovala z kvasených obilnín, sladu alebo z chlebového cesta. Tieto základné ingrediencie sa nechali poriadne vykvasiť a dochucovali ich, napríklad, horčicou alebo sezamom. Počas evolúcie piva každá kultúra jeho konzistenciu zdokonalila. Egypťania pivo dochucovali rôznymi bylinkami, ako napr. mandragora. Niektoré z nich mohli obsahovať aj omamné látky.

Pivo nezameniteľne patrí do každej slovenskej domácnosti, avšak málokto si uvedomuje aj jeho účinky na zdravie a pije ho iba pre svoju nenapodobiteľnú chuť. Telo prijíma jeho pozitívne účinky len pri dodržaní odporúčanej dávky. U mužov je to 0,5 – 1 liter a u žien len 0,3 litra. Najoptimálnejšia frekvencia konzumácie piva je 2-4 krát do týždňa.

 

Poďme sa pozrieť na výnimočnosť piva z hľadiska jeho účinkov na naše zdravie.

  1. Zvyšuje hladiny vitamínov skupiny B. Je bohatým zdrojom niekoľkých vitamínov z celej tejto skupiny (B1, B2, B6 a B12). Pivo je tiež známe pre vysoký obsah vitamínu B12.
  2. Zrýchľuje metabolizmus – Dôsledkom chmeľu, ktoré pivo obsahuje, sa stimuluje tvorba tráviacich enzýmov. Preto vždy po pivku skôr vyhladneme.
  3. Ochraňuje pred infarktom. Vedci tvrdia, že pivári majú 40 až 60 percent nižšie riziko vzniku srdcového infarktu v porovnaní s nepivármi.
  4. Znižuje hrozbu vzniku obličkových kameňov. Pivo pôsobí močopudne a vyplavuje nadbytočné látky z tela, tým pádom je riziko usádzania kameňov omnoho menšie.
  5. Posilňuje kosti. Obsahuje kremík, ktorý zabraňuje tvorbe osteoporózy.
  6. Znižuje cholesterol.
  7. Zabraňuje riziku hnačiek. Vďaka kyseline mliečnej a octovej minimalizuje laxatívne účinky.
  8. Podporuje spánok. Chmeľ je prírodné sedatívum a upokojuje naše nervy.
  9. Zabraňuje tvorbe baktérií. Minimalizácia vzniku žalúdočných vredov.
  10.  Skrášľuje naše vlasy a pleť. Obsahuje prospešné minerály a vitamíny.

 

„Pivo je dôkazom toho, že nás Boh miluje a chce, aby sme boli šťastní.“ Benjamin Franklin, americký prezident