Juhovýchod Austrálie zažíva extrémne výkyvy počasia


Po 40-stupňových teplotách zasiahli niektoré oblasti prívalové dažde sprevádzané silným vetrom a krúpami.

Zdroj: australia STRINGER Image : Shutterstock.com

V hlavnom meste Canberra padali krúpy vo veľkosti golfových loptičiek. Poškodili množstvo áut aj domov. 

Výdatné dažde v štáte Queensland zaplavili zase niekoľko diaľnic a ciest.

Ďalším extrémom bola mohutná piesočná búrka, ktorá sa prehnala štátom Nový Južný Wales.

Ľudia zverejňovali na internete videá, na ktorých vidieť, ako piesok úplne zatienil oblohu.

Meteorológovia varovali pred silným vetrom a búrkami v štátoch Nový Južný Wales, Queensland, aj vo Viktórii. Tam hrozia aj bleskové povodne.Dážď zároveň pomáha požiarom

To je druhá stránka výkyvov počasia v Austrálii. Hasiči totiž už celé týždne bojujú s požiarmi, pri ktorých prišlo o život doteraz 29 ľudí.

Plamene zároveň zničili viac ako 12 miliónov hektárov lesov, čo zodpovedá asi tretine územia Nemecka. V najviac postihnutom štáte Nový Južný Wales stále vyčíňa takmer 70 požiarov.

V Melbourne sa začal turnaj Australian Open. Už minulý týždeň počas kvalifikácie mali tenisti problémy s dýchaním, dôvodom bol dym z požiarov, ktorý bolo cítiť aj v tomto meste. 

Dnes tam teplota dosahuje zhruba 21 stupňov a v prípade zhoršenia kvality vzduchu, organizátori stanovili pravidlá, kedy zápasy prerušia. Zatiaľ sa tak stalo len na nekrytých kurtoch kvôli dažďu.

Americká tenistka Serena Williamsová dnes vyjadrila znepokojenie nad znečistením ovzdušia, ktoré spôsobil dym z požiarov na Australian Open.

Podľa jej slov sa preto môžu v budúcnosti objaviť problémy s pľúcami. Tridsaťosem ročná tenistka, ktorá útočí na rekordný 24. grandslamový titul, bude pozorne sledovať, ako sa situácia vyvinie v priebehu nasledujúcich 14 dní. Američanka minulý týždeň darovala do fondu na záchranu životného prostredia v Austrálii 43-tisíc dolárov.

Zdroj: TASR/ Rádio Vlna