Pre napätie medzi Iránom a USA stopka pre lety na Blízky východ


Medzi Iránom a USA je aktuálne veľké napätie. Letecké spoločnosti preto pozastavujú lety na Blízky východ.

Zdroj: shutterstock.com

Po stredajších nočných a ranných raketových útokoch Iránu na dve koaličné základne v Iraku, francúzske aerolínie Air France preventívne pozastavili všetky lety v tejto oblasti. Ide o iránsky a iracký vzdušný priestor.

Iránske revolučné gardy vypálili v stredu v skorých ranných hodinách rakety na dve základne v provinciách Anbár a Arbíl, kde sa nachádzajú príslušníci amerických a spojeneckých ozbrojených síl. Išlo o odvetu za minulotýždňové zabitie iránskeho generála americkou armádou.

 

Reakcia leteckých spoločností

Federálny úrad pred letectvo vydal nariadenie, ktorým zakázal všetkým dopravcom registrovaným v USA prelety ponad Irak, Irán a Perzský záliv. Ako pripomenula agentúra AFP, tento letecký koridor je dôležitý pre spojenie medzi Európou a Áziou, lety sa však dajú presmerovať.

Takéto nariadenia vydali aj ďalšie letecké úrady vrátane ruskej Federálnej agentúry leteckej dopravy či holandského národného dopravcu. Ten uviedol, že všetky lety do destinácií v juhovýchodnej Ázii a ďalších destinácií na Blízkom východe sa budú uskutočňovať alternatívnymi trasami.

Niektoré trasy či letecké linky upravili aj ďalšie letecké spoločnosti, napríklad nemecká Lufthansa, Flydubai, či japonské aerolínie.

Zdroj: TASR/Rádio Vlna