Dnes v Amerike oslavujú Deň vďakyvzdania


Ako tento sviatok vznikol?

Zdroj: shutterstock.com

Všetko sa začalo v roku 1621, keď osadníci a domorodí Indiáni v americkom meste Plymouf vzdali vďaku za úrodu.

Tento rok nesie svoje prvenstvo v oslavách. Sviatok sa časom rozšíril a slávili ho jednotlivci, obce a štáty v rôznych termínoch. Až samotný prezident Washington vyhlásil v roku 1789 národný Deň vďakyvzdania.

Jeho návrh sa však nestretol s pochopením. Nie všade ho prijali. Následne prezident Lincoln v roku 1863 inicioval tradíciu sláviť tento sviatok na národnej úrovni pravidelne v mesiaci november.

Tento slávny deň sa v USA spája aj s novými výzvami. Výzvy súvisia napríklad aj s veľkým presunom ľudí v rámci jednotlivých amerických štátov. Ide predovšetkým o čas, keď ľudia cestujú k svojím rodinám. V tejto súvislosti sa predpokladajú rôzne dopravné zápchy, obmedzenia a preplnené budú aj letiská.

Tento deň je pre Američanov spojený aj s míňaním peňazí. Ako avizovali obchodníci, tradičná morka tento rok síce zlacnela, na druhej strane zdraželi mliečne výrobky.

Hlavný ekonóm amerického federálneho úradu pre hospodárstvo uviedol, že tohtoročný účet za Deň vďakyvzdania by mala zvládnuť väčšina amerických rodín.

To však nie je všetko. Hneď po tomto sviatku čaká Američanov black Friday, teda čierny piatok. Na rad príde ďalšie míňanie financií. Množstvo obyvateľov v tento deň navštívi obchody. Obchody počas tohto dňa ponúkajú mimoriadne zľavy.

Zaujímavosťou tento rok je, že Black Friday pripadá na Deň nenakupovania. Ten má zasa viesť k zamysleniu nad sociálnymi, ekonomickými a ekologickými dosahmi konzumného spôsobu života na celú Zem.

Najmä organizácie na ochranu spotrebiteľov vyzývajú ľudí, aby aspoň jeden deň v roku nenakupovali.

 

ZDROJ: Rádio Vlna/TASR