Čo všetko nás môže prekvapiť na jesenných cestách?


Aj počas jesene treba mať na cestách "oči na stopkách".

Zdroj: unsplash.com

Počas jesene sa už môže na cestách vyskytovať prízemný mráz.

Namrznutá vozovka, či popadané lístie na cestách môžu vodičov nepríjemne prekvapiť. 

Dopravný konzultant Maroš Palesch upozorňuje:

"Keď je lístie na ceste vlhké, tak doslova vytvára ľadovú plochu, na ktorej vodič pri vyššej rýchlosti stráca kontrolu a môže dostať šmyk. Mnohí ešte nemajú prezuté alebo čakajú na termín prezutia z letných na zimné pneumatiky. "

Ako jazdiť na popadanom lístí?

Veľmi opatrne. "Dá sa povedať, že skôr predvídať a zvoliť opatrnejšiu jazdu. Ak si viete dobrzdiť motorom, tak využívať hlavne brzdnú silu motora a až vo finále alebo v úplnom konci brzdiť brzdami. Takže radšej jazdiť s rozvahou a pomalšie. Cestu by si mal vodič naplánovať skôr, aby bezpečne prišiel do cieľa," dodal Palesch. 

Počas jesene sú problematické predovšetkým horské úseky ciest, kde je aj počas dňa viac tieňa ako slnka. Vo večerných, ale aj nočných a ranných hodinách,
môže vozovka namŕzať podstatne rýchlejšie. Maroš Palesch preto odporúča:

"Určite by som volil skôr opatrnejšiu jazdu. Treba mať, ako sa hovorí "oči na stopkách". Ešte nám do toho začínajú migrovať aj zvieratá. Idú za potravou. Stret, nielen s vysokou zverou, ale aj stret so zajacom alebo líškou, môže mať za následok poškodenia auta. Už nehovorím o strete s vysokou zverou, tam to môže mať aj fatálne následky."

Obzvlášť počas hmly treba zvýšiť opatrnosť.

"V hmle určite opatrnejšie a pomalšie. Samozrejme, byť aj osvetlený. To znamená, že treba používať hmlovky, ale keď jazdíte v kolóne, tak ich treba vypnúť."

Zdroj: Rádio Vlna