Budú ceny paliva ešte rásť alebo môžeme čakať pokles?


Spravodajský tím Rádia Vlna zisťoval podrobnosti.

Zdroj: pixabay.com

Čím je spôsobené zdražovanie paliva? Pre Rádio Vlna to vysvetlil analytik VUB banky Michal Lehuta: 

"Zdražovanie pohonných hmôt na Slovensku je ovplyvnené rastúcimi cenami ropy. Konkrétne najviac rastúcou cenou ropy BREND, ktorá je zo Severného mora a tú ovplyvňuje napríklad aj nedostatok zemného plynu či optimizmus investorov ohľadom cien vo všeobecnosti. To sa potom s dvojtýždenným oneskorením prenáša aj do cien benzínov a nafty na slovenských čerpacích staniciach."

Michal Lehuta vysvetľuje, či budú ceny rásť alebo môžeme čakať pokles:

"Keďže zhruba za posledné dva týždne ceny ropy už ďalej nerástli, tak by sme mohli očakávať, že aj cenovky na čerpacích staniciach nepôjdu ďalej hore, ale možno skôr o niekoľko centov smerom nadol."

Do akého maxima môžu ešte ceny vzrásť?

Podľa slov analytika to vyzerá tak, že maximá sme už dosiahli. Dôležité bolo zasadnutie organizácie OPEC PLUS združujúcu vývozcov ropy. Michal Lehuta opísal, čo bolo výsledkom zasadnutia:  

"OPEC zvýšil produkčné kvóty len mierne, o 400 tisíc barelov ropy denne v decembri, čo napríklad americkému prezidentovi nestačilo. Ceny ropy ale odvtedy nešli nahor."

Futuritné obchody, a teda obchody s dodávkou komodity v budúcnosti očakávajú mierny pokles cien

Upozornil na to aj analytik: "Futuritné obchody očakávajú mierny pokles cien nielen v decembri, ale aj v januári a potom aj ďalej. Ale to samozrejme nezahŕňa nejaké neočakávané okolnosti, ktoré dovtedy vždy môžu nastať a trh prekvapiť."

Zdroj: Rádio Vlna