Seniori patria medzi najzraniteľnejšie skupiny pri rozhodovaní o vlastných financiách. Čo odporúča polícia?


Dôchodcovia patria k ohrozenej skupine ľudí najmä svojou dôverčivosťou a dobrosrdečnosťou. V mnohých prípadoch aj svojou neschopnosťou sa účinne brániť, preto potrebujú našu ochranu a pomoc.

Zdroj: unsplash.com

Seniori patria medzi najzraniteľnejšie skupiny pri rozhodovaní o vlastných financiách. Často podľahnú tlaku, ak ich niekto presviedča o výhodnosti svojho produktu či služby. Nie vždy sa im to však oplatí. Často bývajú obeťami rôznych podvodov, ktorých cieľom je dostať sa k ich úsporám. Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová pre Rádio Vlna dodala:

"Podvodníci sa ich snažia chytiť za srdce vymyslenými príbehmi a žiadajú ich o pomoc. Pýtajú od nich peniaze na operáciu pre príbuzného po nehode alebo sa do telefónu vydávajú za vnuka a žiadajú o peniaze, pre ktoré potom posielajú "akože" známeho. Inokedy sa snažia okradnúť seniorov pri podomovom predaji, preto neodporúčame cudzích ľudí púšťať do príbytkov ani pod zámienkou smädu či návštevy toalety."

Pri telefonických podvodoch páchatelia seniorov vždy dôrazne žiadajú, aby nikoho z príbuzných nekontaktovali. Polícia sa stretáva tiež s prípadmi falošných pracovníkov vodární alebo plynární a podobne. Denisa Bárdyová upozorňuje:

"Pri zmluvných vzťahoch, staršie osoby vzhľadom na ich vek, ale aj skúsenosti, nemusia celkom rozumieť zmluvným podmienkam dohody, preto odporúčame konzultovať každý takýto vzťah s právnikom alebo s rodinou. Aj v takýchto prípadoch je pomoc blízkych potrebná na predchádzanie trestnej činnosti."

V súvislosti so vzniknutou situáciou pandémie COVID-19 sa vyskytli prípady, kedy podvodníci kontaktovali seniorov telefonicky, že im prídu zmerať teplotu,
ponúkali im na predaj rôzne filtre, dezinfekčné gély a ochranné rúška.

Pre peniaze páchatelia chodia osobne k seniorom alebo ich žiadajú, aby peniaze vložili na účty v banke. Preto policajný zbor odporúča, aby seniori nevyberali svoje finančné úspory pre cudzie osoby zo svojich účtov. Zároveň odporúča a vyzýva občanov, najmä seniorov:

"Aby boli obozretní voči neznámym osobám, ktoré ich telefonicky kontaktujú z rôznych príčin a žiadajú od nich peniaze. Aby nevpúšťali cudzie osoby na svoj pozemok, do svojich príbytkov, aby boli opatrní pri internetových nákupoch a overili si predajcov e-shopov a ihneď kontaktovať políciu na 158 a nečakať, kým budú podvedení alebo okradnutí."

Zdroj: Rádio Vlna