Už čoskoro sa zatvoria niektoré turistické chodníky


Jeseň je v plnom prúde, a práve v tomto ročnom období je ideálny čas na turistiku. Jej nadšenci by ale mali vedieť, že už čoskoro sa zatvoria niektoré turistické chodníky.

Zdroj: pixabay.com

Sezónna uzávera niektorých turistických chodníkov začína v TANAP-e od 1. novembra. Riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko pre Rádio Vlna ďalej dodal: 

"Návštevníci to zistia na príslušných informačných tabuliach v doline, kde bude napísané "Sezónna uzávera - Stojte" alebo podobné usmernenie. Zimná uzávera končí 14. júna nasledujúceho roku."

Zimná uzávera je potrebná predovšetkým zo zoologického hľadiska. "Toto územie bude momentálne dejiskom zvádzania súbojov rujných samcov kamzíkov o priazeň svojich partneriek. Svište sa v plnom prúde zahrabávajú na zimný spánok. Na jar začínajú hniezdiť vzácne druhy. Začínajú tokať lesné kurovité vtáky, tetrovy hlucháne, tetrovy hoľniaky. Územie Tanap-u si zaslúži na pár mesiacov od návštevníkov pokoj,"  vysvetlil Pavol Majko. 

Niektoré turistické chodníky budú otvorené 

V TANAP-e je viac ako 600 km turistických chodníkov. Zatvorené budú iba exponované turistické chodníky, ktoré sú uzáverou dolín vysokohorských lokalít. Magistrála alebo chodníky, ktoré vedú k celoročne otvoreným chatám, ostávajú.

Na čo netreba zabúdať pred turistikou?

V prvom rade si treba uvedomiť, že vo Vysokých Tatrách už bol prvý sneh a bude ho pribúdať. Pavol Majko uviedol, na čo netreba pred turistikou zabudnúť:

"Treba mať adekvátnu výstroj. Turistiku treba začať dostatočne zavčasu, aby nás nezastihla tma. Dôležité je mať mobil dobitý, prípadne baterku. Treba sa adekvátne vystrojiť na turistiku, aby nás nič nezaskočilo a voliť trasu, na ktorú máme kondičku a skúsenosti."

Zdroj: Rádio Vlna