Polícia eviduje dopravné nehody po strete so zverou. Čo treba robiť v takej situácii?


Vodiči by mali byť na miestach, kde môže dôjsť k stretu so zverou, opatrní. Podľa polície je predvídavosť najlepšou prevenciou pred zrážkou.

Zdroj: pixabay.com

Polícia v týchto dňoch zaznamenala dopravné nehody po strete so zverou. Vyzýva preto vodičov, aby boli na miestach, kde môže dôjsť k tomuto stretu, mimoriadne opatrní. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

"Obozretnosť je na mieste najmä pri prejazde niektorých úsekov ciest, najmä tých, ktoré sú označené príslušnou dopravnou značkou upozorňujúcou na zvýšený výskyt zveri, ale aj keď cesta vedie cez lesný porast a riziko vzniká aj pri vodných tokoch."

Policajti v takých úsekoch odporúčajú, najmä pri zníženej viditeľnosti, jazdiť pomalšie a predvídavo.

"V tejto súvislosti platí nepísané pravidlo, že ak vyjde na cestu jeden kus, takmer určite budú za ním nasledovať ďalšie."

Ak zviera zbadáte včas, nikdy ho netreba oslepiť blikaním či diaľkovými svetlami. Zver by sa mohla vyľakať a situáciu zhoršiť. Polícia radí, aby ste auto zastavili a trúbili.

Čo robiť v prípade, ak sa zviera dostane na vozovku?

Podľa policajtov by sme sa nemali snažiť sa mu vyhnúť vo vysokých rýchlostiach.

"Následky šmyku môžu byť oveľa horšie ako samotná zrážka so zvieraťom. Ak sa vodičovi zrážke so zverou nepodarilo vyhnúť, je povinný nahlásiť udalosť na políciu prostredníctvom linky 158."

Polícia upozorňuje, že v žiadnom prípade neodporúča zrazenú zver zobrať so sebou, pretože môže ísť o trestný čin pytliactva.

Zdroj: Rádio Vlna/TASR