Briti pociťujú nedostatok paliva aj ďalšieho tovaru


Britov sa zmocňuje panika, bez paliva je totiž v niektorých oblastiach 90 % čerpacích staníc. Kríza s pohonnými látkami v Británii začiatkom týždňa nabrala na sile. V niektorých oblastiach, najmä vo veľkých mestách, vykúpili Briti v pondelok pohonné látky na 90-tich percentách čerpacích staníc. Paniku vyvolali problémy s distribúciou palív v krajine, čo je dôsledok vízových obmedzení zavedených pre zahraničných vodičov nákladných áut.

Zdroj: pixabay.com

Po odchode Británie z jednotného trhu zaviedla britská vláda prísne obmedzenia pri vydávaní víz pre zahraničných pracovníkov, medzi nimi aj vodičov kamiónov.

To spôsobilo obrovské problémy v dodávateľských reťazcoch a s blížiacim sa koncom roka a vianočnými sviatkami sa nervozita na britskom trhu ešte zvýšila.

Premiér Boris Johnson a viacerí ministri vyzvali Britov, aby nepanikárili. Ich výzva však zostala nevypočutá.

Ako v pondelok informovalo Združenie britských predajcov pohonných látok, ktoré zastupuje nezávislých predajcov palív, jeho členovia uviedli, že v niektorých oblastiach je bez pohonných látok od 50 do 90 % čerpacích staníc.

Podľa britských denníkov uvažuje britská vláda nad nasadením armády s cieľom zabezpečiť dostatok pohonných látok na čerpacích staniciach. Zástupcovia prepravných firiem, maloobchodu a siete čerpacích staníc však upozornili, že rýchle riešenie neexistuje. Nedostatok vodičov je akútny, v Británii ich momentálne chýba zhruba sto tisíc a navyše, preprava pohonných látok si vyžaduje dodatočné školenia a licencie.

Nedostatok vodičov spôsobuje veľké problémy aj s iným tovarom

Kvôli nedostatku vodičov sa postupne vyprázdňujú aj regály v niektorých obchodoch.

Češka žijúca v Anglicku pre idnes.cz uviedla, že ako prvé chýbalo na pultoch obchodov ovocie a zelenina. Dodala, že napríklad na severe Londýna sa stáva, že situácia vo veľkých obchodoch pripomína obdobie komunizmu, keď jeden výrobok je cez celý regál, síce na pohľad je plný, ale nedá sa vyberať z viacerých výrobkov. V drogériách im napríklad v týchto dňoch chýbajú pracie prášky. Ako tiež uviedla, v týchto dňoch si rodičia z viacerých rodín plánujú, kto odvezie deti na krúžky - podľa toho, kto má aktuálne benzín.

Dodala, že ľudia už teraz nakupujú zásoby na Vianoce. Nejde pritom len o potraviny, ale chýba v obchodoch napríklad aj francúzska či nemecká kozmetika.

Ako uvádza britský Guardian, obyvatelia majú v rôznych oblastiach Británie stále problém natankovať. A zatiaľ čo čerpacím staniciam dochádzajú zásoby, cena benzínu dosiahla osemročné maximum.Pre britský denník popísali viacerí pracovníci z kľúčových sektorov, ako ich výpadok pohonných látok zasiahol a obmedzil ich prácu. Napríklad súkromná opatrovateľka sa nedokáže v týchto dňoch dostať autom za niektorými svojimi klientmi. Opatrovateľské agentúry totiž takto nie sú pripravené zabezpečiť starostlivosť ľuďom vo vzdialenejších oblastiach.

Zdroj: TASR; idnes,cz; ceskenoviny,cz, Rádio Vlna