EMA očkovanie proti covidu pre deti mladšie ako 12 rokov nepovolila. Ministerstvo zdravotníctva SR to však povolilo a vyvolalo rozsiahlu diskusiu medzi rodičmi


Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský nedávno oznámil, že na Slovensku bude povolené očkovanie detí proti covidu vakcínou Pfizer, a to už od piatich rokov.

Zdroj: shutterstock.com

Jeho rozhodnutie vyvolalo veľkú diskusiu najmä medzi rodičmi.

Európska lieková agentúra (EMA) však očkovanie vakcínou pre deti mladšie ako 12 rokov nepovolila.

Miroslav Lednár zo spoločnosti Pfizer pre TASR uviedol, že pre zástupcu držiteľa registrácie na Slovensku je určujúci práve dokument schválený od Európskej liekovej agentúry s tým, že použitie tejto očkovacej látky má byť v súlade s oficiálnymi odporúčaniami.

Na otázku, prečo slovenské ministerstvo zdravotníctva pri povolení očkovania nečaká na schválenie tohto kroku Európskou liekovou agentúrou, hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová pre Rádio Vlna uviedla:

"Očkovanie pre deti od 5 rokov bude na základe povolenia ministra zdravotníctva. Ide o žiadosť o povolenie na používanie neregistrovaného lieku. Povolenie na očkovanie je tiež na základe odborného stanoviska Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Ministerstvo zdravotníctva zároveň pozorne kontinuálne sleduje aktuálne trendy a odborné štúdie."

Hovorkyňa ďalej uviedla:

"Uvedenú možnosť očkovania podporili napríklad Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie, takisto Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť a tiež Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti."

Hovorkyňa Ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková pre TASR uviedla, že v odbornom stanovisku pre ministerstvo pomenovali potenciálne prínosy a riziká:

"Očkovanie v tejto vekovej skupine je nateraz možné podľa štátneho ústavu odporučiť len v individuálnych prípadoch, kedy hrozí riziko vážneho priebehu ochorenia Covid - 19. Pomer prínosov a rizík pre konkrétneho detského pacienta má posúdiť jeho ošetrujúci lekár."

Na otázku, ako je riešené prevzatie zodpovednosti za prípadné nežiaduce účinky pri očkovaní detí od 5 rokov, ak to zrealizuje lekár v ambulancii na základe odporúčania ministerstva, ktoré ale nie je schválené od Európskej liekovej agentúry, hovorkyňa Zuzana Eliášová odpovedala:

"Očkovanie bude môcť byť realizované na žiadosť rodičov pri vysoko individualizovanom prístupe zohľadňujúc riziko a benefit očkovania dieťaťa. Očkovanie sa odporúča u rizikových detičiek, u ktorých by prekonanie ochorenia Covid - 19 mohlo viesť k vážnemu poškodeniu zdravia, prípadne zhoršeniu základného ochorenia."

Zdroj: Rádio Vlna/TASR