Počet brigádnikov v lete medziročne vzrástol


Počet brigádnikov v lete medziročne vzrástol, no predpandemickú úroveň nedohnal.

Zdroj: shutterstock.com

Počet študentov brigádujúcich v lete vzrástol oproti vlaňajšku takmer o 20-tisíc. Úroveň spred pandémie však ešte nedosiahol. Informovala o tom hovorkyňa Sociálnej poisťovne Zuzana Dvoráková.

Poisťovňa evidovala za júl a august spolu viac než 210-tisíc dohôd o brigádnickej práci študentov:

"Viac ako 117 000 z nich tvorili dohody, pri ktorých si študent uplatnil odvodovú výnimku a neplatil zo zárobku do 200€ mesačne poistné na dôchodkové poistenie. V ostatných prípadoch, čo je približne 78 000 brigád, dosiahli študenti vyššie zárobky, z ktorých za nich zamestnávateľ odvody odviedol."

Vlani v rovnakom období zaregistrovala Sociálna poisťovňa spolu 193-tisíc dohôd. Z nich bolo 115-tisíc bez dôchodkového poistenia, s uplatnenou odvodovou úľavou pri príjme do 200 eur.

Zvyšok, 93-tisíc, tvorili dohody s vyšším príjmom, pri ktorých zamestnávateľ uhradil poistné na dôchodkové poistenie študenta.
Celkovo tak počas prázdnin brigádovalo vlani na tento typ dohôd takmer o 20-tisíc študentov menej ako tento rok. Zároveň zo štatistík poisťovne vyplýva, že vlaňajšie, ale aj toto leto v tejto oblasti negatívne ovplyvnila okolnosti spojené s pandémiou.

Formou brigád si napríklad tento rok privyrábalo takmer o 12-tisíc menej študentov ako v roku 2019.

Ak študent pracuje na dohodu o brigádnickej práci študentov, je povinný platiť poistné na dôchodkové poistenie. Ak jeho mesačný príjem z tejto dohody nepresiahne 200 eur, má právo si uplatniť výnimku na neplatenie poistného na dôchodkové poistenie. V jednom mesiaci si pritom môže študent uplatniť výnimku len na jednu dohodu, a musí o tom písomne informovať zamestnávateľa na tlačive - oznámenie a čestné vyhlásenie k dohode o brigádnickej práci študentov.

Zamestnávateľa informuje študent písomne aj v prípade, že si u neho ďalej výnimku nebude uplatňovať.

Ak príjem z dohody presiahne sumu 200 eur, študentovi vzniká dôchodkové poistenie aj vtedy, ak si výnimku uplatnil. Poistné potom platí z vymeriavacieho základu, ktorý sa určí ako rozdiel medzi mesačným príjmom a sumou 200 eur.

Zdroj: TASR